+48 531 511 531 serwis@wefix.pl

Jak ochronić iPhone’a, czyli Folia VS Szkło

Data publikacji: 15.01.2015

Element najbardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne to oczywiście przedni panel iPhone’a. Niefortunny upadek może spowodować pęknięcie szybki, trzymanie w kieszeni razem z kluczami często powoduje trwałe, nieestetyczne zarysowania. Jak temu zapobiec?

folia iPhone 5

Tradycyjna folia

Do niedawna najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem było naklejenie przezroczystej folii ochronnej na przód iPhone’a. Na przestrzeni kilku lat folie stawały się coraz cieńsze i wytrzymalsze, niestety wciąż nie udało się wyeliminować dwóch podstawowych wad. Pierwsza to trudny montaż, przy którym często pojawiają się „bąble”. Druga to krótka żywotność – najpóźniej po kilku tygodniach folia wymaga wymiany powodu ostających rogów lub widocznych zarysowań.

Szkło ochronne

Producenci gadżetów stawiają obecnie na nowe rozwiązanie, czyli cienkie szkło hartowane. Pozbawione elastyczności oraz nieco grubsze od folii zabezpieczenie jest zdecydowanie łatwiejsze w aplikacji. Po delikatnym nałożeniu na wyczyszczony przód rozprowadza się na szybce digitizera, tworząc mocną i niewidoczną warstwę ochronną.

Koszt szkła hartowanego jest wyższy od ceny tradycyjnej folii, ale w zamian za to uzyskujemy zdecydowanie trwalsze zabezpieczenie przed zarysowaniami oraz stłuczeniem. Przy upadku jako pierwsza uszkodzeniu ulega szklana warstwa. Wystarczy jedynie zdjąć zbite szkiełko i zainstalować nowe. Oszczędzamy tym samym na dużo droższej wymianie całego przedniego panelu LCD w serwisie.

iPhone 6 szkło

Ponadto warstwa szklana nie zadziera się na rogach i jest odporniejsza na zarysowania. Jedyną wadą, która może przeszkadzać użytkownikom, to grubość warstwy. Po nałożeniu szybki przycisk Home umieszczony jest nieco głębiej, przez co z początku wydaje się, jakby był nieco wciśnięty w obudowę.

iPhone 6

Posiadacze najnowszych iPhone’ów z serii 6 oraz 6 plus muszą wziąć pod uwagę fakt, że ani folia, ani hartowane szkło nie będzie przylegać na całym przednim panelu. Delikatna konstrukcja nowej linii smartphone’ów Apple’a powoduje, że warstwa ochronna kończy się około 1mm przed krawędzią. Przez to zabezpieczenie jest bardziej widoczne oraz silniej wyczuwalne przez użytkownika. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest dodatkowy zakup ochronnego etui, które osłania tył oraz boki iPhone’a. W wypadku skórzanej serii case’ów Apple Leather Case sprzęt prezentuje się bardzo profesjonalnie :).

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter
Powrót do wpisów