+48 531 511 531 serwis@wefix.pl

Ładowarka Macbook – zamiennik czy oryginał?

Data publikacji: 29.07.2014

W sklepach internetowych można odnaleźć mnóstwo ofert sprzedaży zamienników ładowarek do Macbooka. Ceny są nawet pięciokrotnie niższe od kwoty, jaką musimy zapłacić w Apple Store. Czy taki produkt rzeczywiście spełni wymagania przeciętnego użytkownika? Sprawdźmy!

Pierwsze wrażenie

Bierzemy nowy zasilacz do ręki i… od razu czujemy różnicę. Ten bez jabłuszka jest zdecydowanie lżejszy od oryginału. Nasze odczucia potwierdza ważenie obu produktów. Postęp polega dziś przede wszystkim na miniaturyzacji. W tym wypadku mniejsza waga zamiennika niestety nie wynika z zastosowania nowocześniejszych rozwiązań. Po zdjęciu plastikowej obudowy łatwo zauważyć, że w nieoryginalnym zasilaczu najwięcej jest… powietrza.

w_obudowie

Co jest w środku?

Tuż pod obudową ładowarka Apple posiada kilka metalowych warstw (miedź oraz aluminium), które mają za zadnie równomiernie odprowadzać ciepło. Każdy z elementów jest zabezpieczony specjalną taśmą izolującą. Najważniejszy element zasilacza, czyli transformator jest solidnie wykonany, dzięki czemu dużo lepiej radzi sobie z wahaniami napięcia.

Elektronika nieoryginalnego produktu jest dużo „uboższa“. Zamiennik nie posiada zabezpieczeń przed przepięciami oraz zakłóceniami elektromagnetycznymi. W ładowarce Apple poszczególne układy na płytce zapewniają bezpieczne i wydajne działanie zasilacza bez względu na to, czy napięcie w gniazdku wynosi 110 czy 230 V.

org_vs_zamiennik_nago

Przy porównaniu wnętrza obu zasilaczy warto zwrócić uwagę, że metalowy bolec, który standardowo ma spełniać rolę uziemienia w zamienniku jest jedynie atrapą.

org_vs_zamiennik_plecki

Decyzja należy do Ciebie!

W jaki sposób wszystkie podane różnice przekładają się na praktyczne działanie zasilacza? Po pierwsze, oryginalny produkt jest bezpieczniejszy zarówno dla sprzętu, jak i dla samego użytkownika. Kolejnym argument przemawiający za ładowarką Apple, to lepsza wydajność, czyli szybsze zasilanie baterii Macbooka. Często zdarza się, że zakupiony zamiennik pomimo deklarowanej mocy 85W  jest dużo słabszy, a laptop interpretuje go jako 60-watowy zasilacz.

Jeżeli cena za oryginalną ładowarkę nadal wydaje Ci się zbyt wygórowana – zapraszamy do nas.  Naprawimy Twój stary zasilacz – na usługę serwisową otrzymasz sześciomiesięczną gwarancję!

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter
Powrót do wpisów