+48 531 511 531 serwis@wefix.pl

Macbook – Problem z gładzikiem

Data publikacji: 15.10.2014

Gładzik w Twoim Macbooku zaczął wariować, a może kompletnie odmówił współpracy? Sprawdź, jaka może być przyczyna źle działającego touchpada.

problem_z_gladzikiem_macbookGładzik to nieodłączny i niezwykle przydatny podzespół każdego Macbooka. Dzięki wielodotykowym gestom doskonale zastępuje tradycyjną mysz, a nawet jest od niej wygodniejszy. Dlatego każda usterka z nim związana jest niezwykle uciążliwa dla użytkownika

Spuchnięta bateria

W zdecydowanej większości Macbooków tuż pod gładzikiem zamontowana jest bateria. Jeżeli dojdzie do jej uszkodzenia, może zacząć puchnąć i jednocześnie wypychać gładzik w górę. Spuchnięty akumulator najczęściej powoduje, że touchpadem nie można kliknąć, w najgorszych wypadkach może dojść nawet do pęknięcia szklanej płytki.

gładzik_spuchnięta_bateriaZalanie

Po zalaniu laptopa, zazwyczaj przestaje działać klawiatura. Gładzik jest drugim elementem Macbooka najbardziej narażonym na szkodliwe działanie cieczy. Dlatego nawet podczas czyszczenia Maca trzeba zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić znajdującej się wewnątrz elektroniki. Więcej na ten temat pisaliśmy już w poprzednim wpisie.

Jeśli po zalaniu Twój gładzik w Macu przestał działać lub zaczął przerywać, konieczna jest wizyta w serwisie w celu wyczyszczenia Maca i wymiany wadliwych podzespołów na nowe. Objawy zalania nie zawsze występują od razu po zalaniu. Nawet jeśli wszystko działa bez zarzutu, warto skorzystać z usługi czyszczenia komputera, tak aby pozostałości cieczy nie spowodowały zwarcia w późniejszym czasie.

Uszkodzenie mechaniczne

Wyszczerbienie lub pęknięcie szklanej płytki zazwyczaj nie powodują wadliwego działania gładzika są jednak niezwykle irytujące oraz niewygodne dla użytkownika. O ile drobne ukruszenie krawędzi można zaakceptować, to widoczna rysa może spowodować duży dyskomfort przy korzystaniu z Macbooka. W takim wypadku warto zdecydować się na wymianę touchpada na nowy.

Śruba_mocująca_gładzikKosmetyczna usterka

Zazwyczaj mocowanie gładzika opiera się na płaskiej śrubce, która po pewnym czasie może się rozregulować. Jeśli „klik“ w Twoim Macbooku nie działa w 100% poprawnie, być może wystarczy jedynie dokręcić śrobkę touchpada. Taki zabieg w naszym serwisie trwa nie więcej niż pół godziny i zdecydowanie poprawia prawidłowe działanie gładzika.

Jeśli touchpad w Twoim Macbooku wymaga wymiany – skontaktuj się  z nami – gwarantujemy Ci szybką diagnozę i profesjonalną naprawę przy użyciu oryginalnych i nieużywanych podzespołów.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter
Powrót do wpisów