+48 531 511 531 serwis@wefix.pl

Twój iPhone nabrał kształtów? Uważaj!

Data publikacji: 03.09.2014

Lekko wybrzuszony ekran, przedni panel odstający od reszty telefonu – to objawy, których nie należy lekceważyć. iPhone, w którym znajduje się spuchnięta bateria, powinien być jak najszybciej dostarczony do serwisu!

 

battery_LifeDlaczego tak się dzieje?

Dlaczego baterie w smartphone’ach puchną? Małe ogniwa często poddawane ładowaniu szybko się eksploatują, niekiedy jest to wina fabryczna konkretnego egzemplarza, czasem przyczynia się do tego sam użytkownik. Warto zapamiętać kilka wskazówek, które pomogą nam uniknąć takiej usterki, jak spuchnięta bateria w iPhonie.

O bateriach słów kilka

Ogniwa Li-Ion czy Li-Poly zasadniczo do „zera” można rozładować tylko raz. Potem już nie wstaną. Aby temu zapobiec, baterie wyposaża się w „sterownik”, który poniżej pewnego napięcia odcina pobór prądu. Według niektórych, sterownik ten dodatkowo ma ograniczać pojemność baterii po jakimś czasie, ale tak naprawdę, głównym zadaniem jest niedopuszczenie do zniszczenia (trwałego rozładowania) ogniw. Dodatkowo bywa tak, że bateria „rozładowana do zera” (czyli de facto do poziomu minimalnego zapewnianego przez sterownik) pozostawiona na kilka tygodni może samoistnie rozładować się do „zera bezwzględnego”.

Jak zadbać o baterię?

Warto pozbyć się nawyku podłączania telefonu do zasilania na kilka-kilkanaście godzin. Czas ładowania iPhone’a nie powinien być dużo dłuższy niż to konieczne. Na żywotność baterii również źle wpływa maksymalne rozładowywanie iPhone’a. O wiele lepiej rozpocząć zasilanie przy 10-20% na wskaźniku.

Jak już podpinamy iPhone’a do ładowarki, to powinniśmy pozwolić baterii naładować się do końca. Podładowywanie niestety ogranicza żywotność baterii, dlatego jak ktoś co chwila podłącza telefon w aucie, w biurze, gdzieś na mieście i nie pozwala na naładowanie do pełna, to bateria po kilku miesiącach od zakupu trzyma kilka godzin.

Jeśli chcesz zachować jak najlepszą kondycję baterii, nie korzystaj z iPhone’a, gdy jest on podłączony do ładowarki – zmniejszy to ryzyko przegrzewania się telefonu. Ważne jest również korzystanie z oryginalnej ładowarki – masz wtedy 100% pewność, że jej działanie nie wpłynie źle na działanie telefonu.

spuchnieta_bateria_iphone

Spuchnięta bateria! Co robić?

Bateria w Twoim iPhonie spuchła? Nie bagatelizuj sprawy – jak najszybciej dostarcz ją do serwisu, w którym bateria zostanie wymieniona na nową i oryginalną część. W przeciwnym wypadku spuchnięta bateria może uszkodzić płytę główną i spowodować utratę danych. Pamiętaj, że wefix otrzymujesz roczną gwarancję na naprawę spuchniętego iPhone‘a!

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter
Powrót do wpisów