+48 531 511 531 serwis@wefix.pl

Zakup kontrolowany – używany Macbook

Data publikacji: 16.02.2015

Nowe Macbooki nie należą do najtańszych komputerów. Z kolei w Internecie możemy znaleźć mnóstwo ofert na używany sprzęt Apple’a, często w konkurencyjnej cenie. Czy warto zdecydować się na używanego Maca, a jeśli tak, to na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie?

Specyfikacja sprzętu

uzywany_macbook

Wydajność, wiek, parametry komputera to podstawowe elementy, na które trzeba zwrócić uwagę. O ile w Macbookach z serii Pro Unibody mamy możliwość rozbudowania pamięci RAM bądź montażu dodatkowego dysku, o tyle w laptopach Macbook Air oraz Retina jest to niewykonalne. Lepsza specyfikacja sprzętu jest równoznaczna z szybszym działaniem komputera zarówno podczas standardowego użytkowania jak i korzystania z bardziej wymagających programów.
Bardzo dużo na temat Macbooka może powiedzieć nam jego numer seryjny . Zawarte w nim informacje pozwalają określić wiek sprzętu, model grafiki oraz procesora, a także miejsce produkcji. Skontaktuj się z nami i podaj nam numer seryjny Maca – bezpłatnie udzielimy Ci informacji o jego fabrycznych parametrach.

Okres gwarancyjny

uzywany_macbook_2Często zdarza się, że używany Macbook nadal objęty jest okresem gwarancyjnym. To duży atut, aczkolwiek należy pamiętać, że gwarancja wygasa w momencie, gdy Macbook był wcześniej naprawiany w nieautoryzowanym serwisie. Absolutną podstawą przy nabyciu używanego sprzętu jest upewnienie się, że sprzedawca posiada dokument zakupu w postaci faktury lub paragonu.

 

Przeciętny czas gwarancji „rozruchowej” to dwa tygodnie od dnia zakupu sprzętu. Przez ten czas warto dokładnie sprawdzić stan Macbooka. Jeśli chcesz przetestować kondycję dysku twardego oraz żywotność baterii, zbadać stan wszystkich podzespołów, oraz zweryfikować, czy komputer nie był wcześniej serwisowany – skontaktuj się z nami i umów się na ekspresową diagnozę Maca!

Wydajność baterii

macbook_uzywany_2Przed zakupem spytaj sprzedawcę o czas pracy laptopa na baterii oraz ilość cykli. Jeżeli akumulator wskazuje więcej niż 600 cykli, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedługim czasie komputer zgłosi konieczność wymiany baterii na nową. Koszt nowej, oryginalnej baterii to kilkaset złotych, zatem warto wziąć pod uwagę ryzyko, że w niedługim czasie po zakupie czeka Cię dodatkowa inwestycja w sprzęt.

Pierwsze wrażenie

Po wyglądzie zewnętrznym laptopa łatwo sprawdzić, czy poprzedni właściciel o niego dbał. Zdecydowanie odradzamy zakup Maca „w ciemno”. Przed ostateczną decyzją warto sprawdzić stan obudowy – wyraźne rysy bądź wgniecenia mogą sugerować, że komputer upadł lub był często przenoszony bez odpowiedniego pokrowca. Zalecamy również przetestowanie gładzika oraz klawiatury. Jeżeli klawisze nie reagują na delikatny nacisk lub kursor „przeskakuje” podczas używania touchpada – może to wzbudzić podejrzenie, że laptop uległ zalaniu. Warto również zwrócić uwagę na zasilacz – czy jest on oryginalny, sprawny oraz czy nie posiada przetarć lub załamań na kablu MagSafe.

macbook_uzywany

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter
Powrót do wpisów